HaberlerCanlı Hücrelerden Oluşan İlk RobotlarBilim insanları dünyada bir ilki başararak canlı hücrelerden oluşan Xenobot’ları üretti. Canlı olarak tanımlanan bu robotlarla ilgili birçok alanda fayda sağlayacağı düşünülüyor.
Embriyonik kurbağalardan alınan kök hücreler, başka canlılarda doğal gelişim gösterebilselerdi, yaşayan, nefes alan bir deri ve kalp dokusuna dönüşebilirlerdi. Ancak bilim insanları, bu hücreleri algoritmalarla tasarlanan robotlarla birleştirerek Xenobot dedikleri tamamen canlı hücrelerden oluşan bir robot yaptı.
İlaç kullanımından,  çevresel iyileştirmelere kadar çok çeşitli amaçlar için kullanılması planlanan Xenobot’lar milimetrik boyutların altında kendi kendine organize edilebilen ve 500 ila 1000 hücre içeren küçük yapılar olarak oluşturuldu.
Konuyla ilgili Vermont Üniversitesi'nde bilgisayar ve robot bilimcisi olan Joshua Bongard "Bunlar yeni canlı makineler. Onlar ne sıradan bir robot ne de bilinen bir hayvan türü. Bu yeni bir insan yapımı sınıf: yaşayan, programlanabilir bir organizma." dedi.
Bu robotlar lipitler ve proteinlerle güçlendirilmiş ek besinlere ihtiyaç duymadan 1 haftaya kadar sulu bir ortamda hareket edebildi. Araştırma ekipleri onları 'canlı' olarak nitelendirse de, xenobot'lar kendi başlarına evrimleşemezler, hücrelerin besinleri bittiğinde, küçük bir ölü hücre kümesi haline geliyorlar.


KAYNAK: WEBTEKNO

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al